Framsidan » Så här når hjälpen fram » Gemensamt ansvar 2024

Förverkliga det goda

År 2024 hjälper Gemensamt Ansvar unga som upplever djup ensamhet eller riskerar att hamna i utanförskap, i Finland och runt om i världen.

Ensamhet är en smärtsam upplevelse av utanförskap, och cirka 14 procent av alla högstadieelever och studerande på andra stadiet uppger att de känner sig ensamma. Den inhemska partnern HelsingforsMission stöder läroanstalter genom programmet School to belong i att känna igen ungas ensamhet, ta upp den till samtal och erbjuda hjälp, och möjliggör dessutom professionellt samtalsstöd för unga.

”Om det händer något roligt eller sorgligt finns det ingen att berätta det för.” – Ungdom, 17 år

Med hjälp av medlen från Gemensamt Ansvar stöder Kyrkans Utlandshjälps (KUA) katastroffond arbetet i sex flyktingbosättningar i Uganda, där det bor sammanlagt 1,5 miljoner människor som har flytt till landet. En tredjedel av dem kommer från Demokratiska republiken Kongo, som har präglats av långvariga konflikter.

Med stöd från katastroffonden hjälper man till exempel unga i särskilt utsatt ställning i flyktingbosättningen Nakivale att återvända till skolan tillsammans med områdets lokalbefolkning.

Artiklar

  • Kaisamari Hintikka: livet bjuder på vänner

    Under ungdomstiden upplevde Gemensamt Ansvar-biskopen Kaisamari Hintikka en sommar av total ensamhet. Engagerade och beskyddande vuxna återgav tron på att

    Läs mer

  • Ensamhet berör allt fler unga

    – Insamlingen Gemensamt Ansvar, som startar 4.2, samlar in pengar för ökat psykosocialt stöd till unga Gemensamt Ansvar 2024 hjälper

    Läs mer

  • Förverkliga det goda

    Gemensamt Ansvar 2024 hjälper unga som upplever djup ensamhet eller som löper risk att marginaliseras, förlora kontrollen över sina liv

    Läs mer

  • Hjälp till ensamma unga

    Av Gemensamt Ansvars insamlade medel styrs 40 procent till Finland.  År 2024 riktas 20 procent genom HelsingforsMission för att stödja

    Läs mer

Se videorna